Czym dla fotografa jest światłomierz?

Każdy, kto używa we własnej pracowni reflektorów z żarówkami przewoltowanymi musi mieć świadomość, jaki jest średniego naświetlania przy użyciu jednej, bądź kilku lamp. Do pomiarów tegoż oto czasu służy nam światłomierz, który w precyzyjny sposób określi nam wymagany czas naświetlenia.

Co to takiego?

Jest to proste urządzenie elektryczne bardzo potrzebne każdemu fotografowi. Przykład takiego urządzenia macie na zdjęciu powyżej 😀 Mimo, że jest to urządzenie dość drogie, to jednak plusem jest, że amortyzuje się w bardzo krótkim czasie, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, jak również nerwów. Przyrząd ten podaje bardzo dokładny pomiar jaskrawości światła odbitego, dokonuje pomiaru energii, która powstaje w ogniwie i nie przekracza kilkudziesięciu setnych milimetra. O dokładnej obsłudze i montażu tego urządzenia dowiemy się zapisując na specjalny kurs fotograficzny, który przeznaczony jest dla amatorów fotografów. Kurs foto uczula nas również, że na początku nie warto przepłacać i zaopatrzyć się w najprostszy światłomierz selenowy, natomiast, gdy dojdziemy do wprawy i będziemy sprawnie potrafili wykorzystywać dane urządzenie, warto wówczas zainwestować w bardziej precyzyjny i droższy sprzęt.

Dlaczego, akurat coś gorszego?

Jest to istotne, gdyż przyrząd ten jest niezwykle delikatny i wrażliwy na wszelkie uszkodzenia, o które nie jest ciężko na co dzień. Warto chronić go przed niepotrzebnym światłem i na co dzień wystarczy go schować do podręcznej szuflady. Jeżeli zdecydujemy się na zakup tego urządzenia wcześniej używanego, należy w takim wypadku sprawdzić jego działanie w świetle nie tylko dziennym, ale również sztucznym. Jeżeli był on w przeszłości naprawiany, nie jest już wiele wart, gdyż wskazówka galwanometru zaczyna się zacinać, a nasze czynności, którymi staramy się ją uruchomić mogą spowodować stałe uszkodzenie przyrządu. Polecam udać się na kurs fotografii w Katowicach, gdyż akurat w tym mieście istnieje placówka, która szkoli kursantów pod kontem obsługi danych przyrządów, jak również uczula nas na niektóre czynniki mogące doprowadzić do zniszczenia urządzeń, które są bardzo drogie i należy umieć się nimi posługiwać.

7 thoughts on “Czym dla fotografa jest światłomierz?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.