Żarówki potrzebne do stworzenia reflektorów

W świetle najzwyklejszych lamp oświetleniowych o mocy 100 wat można stworzyć zdjęcie portretowe o dość dobrej jakości. Wystarczy umieścić dwie stu watowe żarówki w reflektorach oraz ustawić je w wystarczająco bliskiej odległości od osoby pozującej używając do tego celu materiału negatywowego o średniej czułości oraz obiektywie o względnym otworze zwanym średnio jasnym. Używając nawet jednej lampy można już fotografować.

Odległość jest ważna

Warunkiem jest, że ustawimy ją w niewielkiej odległości o fotografowanej osoby, albo przedmiotu. Dla przykładu wstawiłem tutaj zdjęcie dobrego ustawienia naszych reflektorów względem takiego przedmiotu 😉 Takie proste, a zarazem cenne informacje zdobędziemy zapisując się na kurs fotograficzny w Katowicach, ale nie tylko w tej miejscowości. Mówię o teraz o Katowicach, bo tu mieszkam 😉 Kurs foto dostępny jest w wielu innych miastach w całej Polsce. Nie jest on drogi i trwa zaledwie kilka tygodni, a możemy uzyskać wiele cennych informacji, które pozwolą nam z amatorów stać się profesjonalnymi fotografami w pełnym znaczeniu tego słowa. Warto również wiedzieć, że aby stworzyć dobrej jakości reflektor wystarczą zwykłe żarówki. Przedłuży się jedynie za pomocą ich użycia czas naświetlania w zestawieniu z żarówkami specjalnymi.

Coś ważnego

Jednak należy zaznaczyć, że żarówki bardzo jasne nie posiadają normalnych cokołów, jednak gdy chcemy skorzystać z tych silniejszych, należy użyć do nich większe oprawki zwane goliatami. Tych cennych wskazówek również dostarczy nam porządny kurs foto. W przypadku użycia silniejszych żarówek należy powiększyć i pogłębić reflektor. I to cała filozofia. Wiadomą sprawą jest, że gdy obraz ciemnieje, również maleją kontrasty i nic nam nie pomoże manipulacja gałkami w aparacie. Jest to zjawisko spadku napięcia sieci i występuje podczas fotografowania w świetle zwykłych żarówek, jak również przewoltowanych, gdyż obniża się wówczas ich wydajność świetlna. Wskutek czego świecą znacznie ciemniej. Każdy z nas wie, że w miarę użytkowania danej żarówki, automatycznie spada jej wydajność świetlna, jest to rzeczą normalną i zrozumiałą dla każdego .Dlatego lepiej zainwestować w specjalne żarówki. Mimo, że są dość drogie, to wydłuża się znacznie czas ich użytkowania, co jest dość istotne dla fotoamatora.

4 thoughts on “Żarówki potrzebne do stworzenia reflektorów”

Możliwość komentowania jest wyłączona.