Barwna fotografia?

Często nurtuje nas pytanie, jaki sprzęt był by najlepszy do fotografowania barwnego? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Do tego posłuży nam ten sam sprzęt, który wcześniej wykorzystywaliśmy do robienia zdjęć czarno-białych. Warto na samym początku określić format danego zdjęcia, a w razie konieczności zmienić jedynie aparat stosowny do podjętej decyzji. Robiąc zdjęcia bez koloru rzecz jest o tyle istotna, że im większy jest format oraz wysoka jakość sprzętu, otrzymujemy wówczas lepsze efekty techniczne. Tak jak na zaprezentowanym na zdjęciu powyżej modelu Canon EOS 7D Mark II

W kolorze jest trochę inna zależność, chyba, że zdecydujemy się nie fotografować na materiale odwracalnym, wówczas kryteria wyboru pozostają bez zmian. Do barwnego tworzenia zdjęć w zupełności nie nadają się aparaty, które posiadają obiektyw jednosoczewkowy, ponieważ jego ogniskowa posiada odmienną długość dla każdego koloru światła. Obraz niektórych barw będzie zdecydowanie ostrzejszy, a innych znacznie słabszy. Zdarzają się także przypadki, gdzie nie będzie to miało absolutnie żadnego znaczenia.

Ale…

Słabo doświadczony fotograf, który chce z amatora stać się profesjonalistą często decyduje się na szybki kurs fotograficzny. Jednak czasem okazuje się, że sam kurs foto nie wystarczy, aby całkowicie posiąść wiedzę na temat fotografowania. Dobrym rozwiązaniem oprócz samej teorii jest doświadczenie praktyczne. Dobrze jest, gdy możemy zaobserwować metody robienia fotek u kogoś, kto ma w tym perfekcyjną wprawę, zajmuje się tym od lat. Inną możliwością jest wyjazd zagraniczny. W innych krajach pod okiem zagranicznych specjalistów możemy odbyć osobisty kurs fotografii raczej od strony praktycznej właśnie, samo wyuczenie się czystej teorii nie koniecznie każdemu przypadnie do gustu, gdyż zwykle okazuje się, iż wiedza książkowa często niewiele ma wspólnego z tą praktyczną. Dlatego polecam praktyki u takich osób, które czują zamiłowanie w tym temacie od najmłodszych lat. Fotografowanie jest ich pasją, tylko tacy ludzie potrafią podzielić się wiedzą w najprostszy sposób pełen barw i kolorów.

6 thoughts on “Barwna fotografia?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.