Rola światła w pracowni fotograficznej

Pracownia fotograficzna kojarzy nam się z pomieszczeniem ciemnym. Jednak nic bardziej błędnego. Ze światła dziennego również nie można całkowicie w tej branży zrezygnować. Kiedy w pokoju o bezpośredniej bliskości tła posiadamy umieszczone okno, wówczas możemy je śmiało wykorzystać jako pewnego rodzaju źródło światła nie tylko do zdjęć portretowych, ale także technicznych. Posiadając na danym oknie roletę możemy w dowolnej chwili regulować intensywność danego oświetlenia.

slonceNajkorzystniejsze oświetlenie przydatne głównie właśnie do zdjęć portretowych jest wtedy, gdy w danym pomieszczeniu posiadamy dwa okna zamieszczone w ścianach sąsiadujących, oraz gdy jest to oświetlenie dzienne. Jedno z takich okien powinno być nieco przysłonięte, gdyż uzyskamy wtedy oświetlenie zwane plastycznym. W przypadku, gdy będziemy korzystać z oświetlenia sztucznego, należy wówczas opuścić rolety, ponieważ mieszanina światła dziennego z tym sztucznym może być bardzo niekorzystna i będzie nam strasznie przeszkadzać w naszej pracy.

W fotografii istotną rolę odgrywa również oświetlenie elektryczne, gdyż uniezależnia ono osobę fotografującą od nierównego światła dziennego, które nie da się ściśle dawkować.

swiatlo z żarówkiOświetlenie to uczula również materiały negatywowe tak zwane wszechbarwoczułe, które w owym świetle zawierają mnóstwo promieni żółtych, jak również pomarańczowych oraz czerwonych. Często każdy amator zastanawia się jak przystosować instalację elektryczną co celów własnej pracowni fotograficznej? Aby posiąść taką wiedzę powinien najpierw zapisać się na kurs foto. Pragnę także zaznaczyć, że w pokoju, który przeznaczymy na pracownię widną należy oprócz oświetlenia zwykłego, górnego posiadać wmontowane dwa lub trzy dodatkowe. Dobrze by było, aby były one umieszczone nisko, jak najbliżej listwy podłogowej. Istotne jest, aby jedno z tych gniazd było położone w pobliżu stanowiska aparatu. Posiadając własną pracownię fotograficzną mamy również do czynienia ze światłem rozproszonym. Jego celem jest złagodzenie zbyt intensywnego oraz zbyt ostrego światła reflektorów, jak również nadanie mu pożądanej miękkości. Te i inne informacje uzyskamy zapisując się na kurs fotografii, co gorąco polecam.

2 thoughts on “Rola światła w pracowni fotograficznej”

Możliwość komentowania jest wyłączona.